Колір в спальні: що рекомендують психологи
Для комфортного сну і повноцінного відпочинку дуже важливо правильно облаштувати спальню. Не секрет, що колір навколишнього простору значно впливає на наш настрій, здоров’я і психологічний комфорт. Якщо мова йде про спальню, то через неправильно підібраний колір стін і меблів може порушитися сон, погіршитися самопочуття, знизитися працездатність і навіть розвинутися депресія. Тому при оформленні такого важливого приміщення, як спальня, має сенс прислухатися до рекомендацій психологів, щоб забезпечити собі здоровий сон, душевний комфорт, бадьорість і гарний настрій.
З давніх часів класичним колірним рішенням для спальні вважаються пастельні тони. Це обумовлено розслаблюючою і заспокійливою дією, яку вони здійснюють на нашу психіку. Якщо соковиті, яскраві відтінки активізують і напружують увагу, то ніжна пастельна гамма, навпаки, заспокоює, налаштовує на відпочинок, знімає стрес і збудження. Практично для кожного кольору можна знайти ніжний приглушений пастельний відтінок і оформити спальню в улюбленій кольоровій гамі, яка завжди радує і викликає приємні емоції.
Якщо у вашому житті не вистачає впевненості і стабільності, психологи радять оформити спальню в респектабельному класичному стилі, який день у день буде давати відповідне налаштування і допоможе досягти великих успіхів. Відмінним колірним рішенням для такої спальні може стати перевірена часом безпрограшна комбінація кольору слонової кістки, молочного або бежевого з різними відтінками сірого, коричневого.
У спальні, вікна якої виходять на сонячну сторону, часто буває занадто жарко і не вистачає повітря. Ніжні відтінки холодних тонів допоможуть створити відчуття прохолоди, свіжості і простору. Це дуже важливо для гарного сну, тому що в жаркій, задушливій кімнаті неможливо повноцінно розслабитися і відпочити. Світлі відтінки голубого, лавандового, бузкового, фісташкового і кольору морської хвилі в поєднанні з білим, кремовим, світло-бежевим або сріблясто-сірим допоможуть візуально збільшити простір і створити цікавий по дизайну і чудово свіжий, повітряний інтер’єр.
У тому випадку, якщо в спальні занадто холодно або мало світла, на допомогу прийдуть теплі тони. Причому для занадто темних або маленьких приміщень краще вибрати максимально бліді, ніжні відтінки. А в світлих і просторих кімнатах можна використовувати більш насичені, але все ж не надто яскраві кольори. Ніжні відтінки бежевого, жовтого, золотистого, персикового, теракотового і рожевого кольору подарують відчуття тепла і затишку.
Що стосується вибору білого кольору для спальні, тут думки психологів розходяться: деякі вважають його занадто холодним, безрадісним і навіть викликаючи неприємні асоціації з лікарнею. Але в більшості джерел білий інтер’єр все ж прийнятний, особливо якщо внести в нього приємні колірні акценти і урізноманітнити дизайн оригінальним декором.
Сучасна психологія вважає фіолетовий колір спальні несприятливим, що викликає смуток і депресивні думки. Те ж стосується і занадто темних інтер’єрів (темно-коричневого, чорного і т.д.). Надлишок похмурих тонів в спальні пригнічує, викликає стрес і почуття тривоги. Наприклад, модні зараз темно-коричневі стіни – не найкращий вибір, особливо якщо в такому приміщенні доведеться не тільки спати, а й проводити якусь частину часу, наприклад, за роботою на комп’ютері, читанням або переглядом телевізора.
Кольорове рішення інтер’єру в занадто яскравих, насичених тонах теж небажане для спальні через надмірно агресивний, збуджуючий впливу на психіку. У такому приміщенні не получиться розслабитися, забути про проблеми і добре виспатися; спальня втратить свою головну функцію – місце для відпочинку та відновлення сил. Якщо ви дуже любите яскраві кольори і неодмінно хочете бачити їх в спальні, можна помірно використовувати текстиль або окремі невеликі елементи інтер’єру та декору в якості яскравих кольорових акцентів.